מאמרים

         מאמרים בלשון מאת יאיר בן־חור מסודרים לפי א"ב של שם המאמר.


חיפוש :

הלשון העברית | סיכום שנתי 2017 || יאיר בן־חור


שנת 2017 מסתיימת והולכת, וזה בדיוק הזמן לסיכום שנתי על מצב העברית.
אז מה היה לנו בשפה העברית בשנה החולפת? האמת? לא הרבה, בוודאי לא הרבה דברים טובים, ועדיין ננסה לסכם.

עברית או ישראלית?

השנה העמיק הדיון באשר לשמה של השפה שאנחנו דוברים. הפרופ' גלעד צוקרמן, אבי ה"ישראלית" עשה נפשות לשיטתו והופיע באירועים שונים, בכנסים, בראיונות בטלוויזיה וברדיו, ואפילו השתתף בקבוצות בפייסבוק כדי לנסות ולשכנע שאתה, את ואני דוברים את שפת הישראלית ולא העברית. האומנם?

יותר ויותר אנשים למדו את שיטתו של הפרופ' צוקרמן, מקצתם אימצו אותה אל לִבם והחלו לדבר "ישראלית", מקצתם שללו אותה מכול וכול. לי נראה שמוטב לעשות נפשות לעברית ולא לשפה עילגת שאני מכנה עילגית.


האקדמיה ללשון העברית

השנה התחזק הקשר בין האקדמיה ללשון העברית לדוברים. האקדמיה פועלת ללא לאות לחיזוק הקשר עם הציבור בכינוסים , בימי השתלמות ועיון שהיא מקיימת ואף ביישומונים שונים כמו החלופון. האתר של האקדמיה ללשון העברית התחדש והוא מתעדכן באופן שוטף ומכיל מידע לשוני חשוב ומעניין דוגמת תשובות לשאלות, מילים חדשות בתחומים שונים, איגרות לשוניות ומצגות מרהיבות. האקדמיה ללשון העברית פעילה גם בפייסבוק ואנשיה מגיבים בקבוצות לשון שונות בפייסבוק ועונים על שאלות הגולשים.
האקדמיה אף פונה לציבור בבקשה למצוא שמות עבריים למונחים לועזיים הרגילים בלשוננו. נוסף על כך, האקדמיה מתכוונת לשפץ את מבנה האקדמיה, מבנה ישן לכל הדעות.

גולת הכותרת של פעילות האקדמיה השנה באה בשינוי המפתיע שביצעה בכללי הכתיב חסר הניקוד, שמעתה נקראים כללי הכתיב המלא


העברית בתקשורת

גם השנה חלה החמרה במצב העברית כפי שהשתקפה באמצעי התקשורת השונים. האנגלוז השתלט על מקצת אמצעי התקשורת, ואצל אחרים הורגש הזלזול המופגן בשפה, זלזול שהתבטא בין השאר בשגיאות דפוס והגהה לקויה בתקשורת המקוונת ובטעויות הגייה צורמות בתקשורת המשודרת (טלוויזיה, רדיו). נדמה לי שאיני צריך למצוא דוגמות, הדברים ידועים ומוסכמים על הרוב.

ריבוי הערוצים, תוכניות הריאליטי שגדשו את הסאה עד להתפקע ויצירת מנחים־לרגע ובן־רגע יש מאַין עודדו את החובבנות, דיכאו את המקצועיות, ורמסו ברגל גסה את האיכות. כל זה השפיע ומשפיע כמובן גם על העברית שהידרדרה בערוצי התקשורת לרמה שלא הייתה כמוה. ועדיין יש שיאמרו כי זו דרכה של התפתחות לשונית טבעית. האומנם?

שנת 2017 תיזכר כשנה של העמקת קשרים בין העברית לדובריה במישורים מגוּונים ושונים. העברית ספגה מהלומות לא מעטות בשנה זו, במיוחד בתקשורת, ועדיין מצאנו פינות אור קטנות המפיחות תקווה לשינוי חיובי במעמדהּ. אני אופטימי, ואתם?


חזור למעלה | מאמרים 
טואול בניית אתרי אינטרנט