מאמרים
מאמרים בלשון מאת יאיר בן־חור


קִראו את המאמר! || יאיר בן־חור

רבים הספידו אותה, אמרו שעבר זמנהּ, שאבד עליה כלח ושנעלמה ואבדה מנוף חיינו. אחרים טענו – ואולי במידה מסוימת של צדק – שהיא הפכה צורה ושינתה את תבניתהּ מכורח המציאות. דבר אחד משותף לכל הוגי הדעות באשר הם - כולם תמימי דעים באשר להיעלמותה. והנה, משיטוט מהיר במרשתת, נמצאה האבֵדה, היא מופיעה כמעט בכל מקום ברשת. אם תהיתם על מה אני שׂח, הלוא על צורת הציווי אני מדבר.

במה דברים אמורים?

צורת הציווי בלשון ימינו כמעט שנעלמה מלשון הכתיבה, בוודאי מלשון הדיבור. המדקדק בחיפושיו יוכל למוצאהּ בדפי הוראות למיניהם או בלוחות הדרכה המוצבים באתרי תיירות מסוימים. דוגמות לשרידי צורת הציווי נמצא במשפטים דוגמת: "קפל את הדף לשניים, חתוך במספרים..." (דפי הוראות לתלמיד) או "שמור על ניקיון עירך" (לוח המוצב בגן עירוני).    
והינה, משיטוט אקראי במרשתת, מצינו תחייה מחודשת של צורת הציווי שמופיעה בלשון הפרסומת השיווקית כמו גם בכתבות תרבות למיניהן.

כנסו כנסו!!

הציווי נמצא משוטט לבדו ברחבי המרשתת. המרשתת מצווה עלינו לבוא לביים את יוני בלוך ("בואו לביים יוני בלוך"),ללחוץ על אישה (""לַחצו על האישה" [ותוכלו לזכות ב־20,000 ש"ח]), ולעשות פעולות שונות. רק לא מזמן הוכנס לשימוש הפרצופון "כנסו כנסו" בתפוז, ובהזדמנות חגיגית זו נאמר שיש לומר כמובן "היכנסו" בהקשר זה ולא "כנסו".
דוגמות נוספות: שַׁתף בפייסבוק, צְפו בדוגמן א עושה שטויות.


תחייה מחודשת

השאלה המתבקשת היא מדוע דווקא בלשון הפרסומת והמרשתת זוכה צורת הציווי לעדנה מחודשת בעוד שבחיי היום־יום הרגילים כמעט שנעלמה מחיינו, מדוע מצווים עלינו במרשתת ופוקדים עלינו לבצע פעולות גם אם איננו מעוניינים כל־כך לבצען? נראֶה לי שהתשובה נמצאת בגוף השאלה. רוצה לומר, המרשתת ולשון הפרסומת מייצגות אולי באופן המובהק ביותר את השאיפה לצמצום בלשון, את הצורך להמעיט במילים ולתאר הרבה בכמה שפחות משפטים (גם לשון המסרונים משרתת מטרה זו - הכול בקיצור נמרץ ובצמצום). נוסף למטרת הצמצום המרשתת ובמיוחד לשון הפרסומת מעוניינות למשוך את הגולשים, לסקרן, לעניין, לכבוש את הגולש ברגע. הציווי עונה במדויק לדרישות אלו - הוא קצר, חד, מעורר סקרנות ומושך.

מעניין לראות שבמקרים שצורת הציווי העברית אינה רווחת שלא לומר אינה ידועה לציבור, פונה הפרסומת בלשון עתיד המכֻוון ללשון ציווי. כך בפרסומת "תירה ב־5
iphones" - המציגה צורת עתיד (תירֶה[!!!] במקום יְרֵה!) מחוסר ברירה מפני שצורת הציווי מוזרה ואינה מוכּרת לדוברי העברית.

אם כן, לשון המרשתת ולשון הפרסומת משתמשות בצורת הציווי מתוך כוונה למשוך תשומת לב, לסקרן ולמתוח את הגולש (ובלשון הפרסומת - גם את הקורא/המאזין), ובכך מסייעות גם שלא במודע לתחייתו מחדש של הציווי הקלסי העברי.
___________________________________________________
יצוין שלשון הפרסומת נחקרה ונחקרת רבות. בין השאר פרסם הפרופ' רפאל ניר ספר מחקרי עב־כרס בנושא לשון העיתונות והפרסומת.

חזור למעלה מאמרים 
קִראו את המאמר! || יאיר בן־חור

תגובות:

טואול - בניית אתרים